Bakteryjne zakażenie pochwy

Czym jest bakteryjne zakażenie pochwy ?

W normalnych warunkach pochwa zawiera wiele różnych rodzajów bakterii. Niektóre z tych bakterii są “przyjazne”, natomiast inne są potencjalnie szkodliwe – powinna istnieć równowaga pomiędzy tymi dwoma typami bakterii. Środowisko zdrowej pochwy jest lekko kwaśne (pH 3,8-4,5) i taki poziom kwasowości powstrzymuje rozwój “złych” bakterii.

Bakteryjne zakażenie pochwy to schorzenie pojawiające się wtedy, gdy następuje zaburzenie równowagi między “dobrymi” a “złymi” rodzajami bakterii oraz nadmierny wzrost “złych” bakterii wynikający ze zwiększonego pH w pochwie, gdy środowisko w pochwie staje się mniej kwaśne. Bakteryjne zakażenie pochwy jest najczęstszą przyczyną upławów i może występować nawet u 33 % kobiet, w tym aż u 20% kobiet w ciąży*.

Skąd mam wiedzieć, czy występuje u mnie bakteryjne zakażenie pochwy?

Bakteryjna infekcja zwykle powoduje występowanie wodnistej, szarobiałej wydzieliny o nieprzyjemnym (rybim) zapachu. Wiele kobiet z tą infekcją błędnie uważa, że choruje na zakażenie drożdżakowe i stosują leki na takie zakażenie, co niestety nie leczy bakteryjnego zakażenia.

Zakażenia drożdżakowe to zakażenia grzybicze, które także powodują występowanie białej wydzieliny z pochwy, ale nie ma ona nieprzyjemnego zapachu (lub lekko drożdżakowy). Ponadto zakażenia drożdżakowe powodują zwykle swędzenie. Zapytaj farmaceutę, które leki byłyby dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Jeżeli występuje u Ciebie żółta, zielona albo brązowa wydzielina, krwawienie z dróg rodnych lub ból, powinnaś skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Jeżeli jesteś w ciąży także zasięgnij porady ginekologa.

Co powoduje bakteryjne zakażenie pochwy ?

Infekcje bakteryjne mogą być spowodowane niewłaściwą higieną osobistą. Przebieg tego zakażenia może się pogorszyć, jeżeli będziesz np. stosować pieniące płyny do kąpieli, zwykłe żele pod prysznic albo irygacje. Uważa się, że te czynniki mogą wpływać na poziom kwasowości pochwy i zaburzać równowagę między “dobrymi” a “złymi” bakteriami, dlatego warto ich unikać.

Jak leczy się bakteryjne zakażenie pochwy?

Bakteryjne zakażenie pochwy często leczy się antybiotykami w globulkach, w żelu lub w kremie. Ale niestety u wielu kobiet infekcje o podłożu bakteryjnym mają tendencję do nawracania mimo uprzedniego leczenia.