Wszystko o miesiączkowaniu

Pierwsza miesiączka najczęściej pojawia się w wieku około 11 lub 12 lat, ale może to nastąpić w dowolnym momencie między 8 a 16 rokiem życia. Możesz więc zacząć miesiączkować wcześniej lub później niż większość Twoich koleżanek. Na pewno nie musisz się tym martwić. Każdy moment między 8 a 16 rokiem życia jest całkowicie normalny. Cykl miesiączkowy trwa najczęściej od trzech do pięciu dni, ale jego długość może sie różnić.
Może się również zdarzyć, że poszczególne cykle nie będą różniły się od siebie długością, zwłaszcza w ciągu pierwszych kilku lat po rozpoczęciu miesiączkowania.

Co dzieje się podczas Twojego cyklu miesiączkowego?

Cykl trwa zwykle około miesiąca (średnio 28 dni), jednak może być również krótszy lub dłuższy. Na początku cyklu błona śluzowa twojej macicy rozrasta się, przygotowując się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, Twoje ciało pozbywa się nadmiaru warstwy błony śluzowej, co powoduje, rozpoczęście miesiączki.
Twoja miesiączka zatem to sposób organizmu na pozbycie się tej warstwy krwi i tkanki, przygotowanej na przyjęcie komórki jajowej. Krew menstruacyjna może mieć różne kolory, od jasnoróżowego do ciemnoczerwonego, w zależności od etapu miesiączki. Twój okres może być również bardzo lekki, z niewielką utratą krwi lub bardzo ciężki. Przepływ krw jest również zwykle silniejszy w pierwszych dniach okresu, a następnie stanie się lżejszy.

Higiena intymna podczas miesiączki

Higiena intymna jest ważna zarówno przed, w trakcie jak i po miesiączce. Pomoże Ci uniknąć dyskomfortu, a także sprawi, że nie będziesz musiała martwić się o nieprzyjemne zapachy, dzięki czemu bedziesz czuła się świeżo przez cały dzień. Jedną z rzeczy, na których możesz polegać, są łagodne płyny myjące Lactacyd®, które zostały specjalnie opracowane, aby delikatnie oczyszczać i odświeżać okolice intymne. Płyny do higieny intymnej Lactacyd(r) mają kwaśne pH i zawierają kwas mlekowy, dzięki czemu nie zakłócają naturalnego ph Twoich okolic intymnych, co jest ważne dla zachowania ich równowagi. Te same właściwości posiadają również chusteczki do higieny intymnej Lactacyd®. To super wygodne i poręczne rozwiązania, pozwalające odpowiednio dbać o higienę intymną zawsze i wszędzie.

Co to jest wydzielina z pochwy?

Wydzielina z pochwy jest całkowicie normalna i każda z nas ją ma. Twoje ciało wytwarza wydzielinę, po to by Twoja pochwa była stale czysta i wilgotna. Jeśli wnętrze pochwy stanie się zbyt suche, może to prowadzić do infekcji. Normalna wydzielina jest przezroczysta, gładka lub kremowa i ma lekki zapach. Kiedy znajdziesz jej ślad na bieliźnie, może czasami wyglądać na nieco ziarnistą, co nie musi być niepokojącym widokiem.

Wydzielina podczas cyklu miesiączkowego

W środku cyklu miesiączkowego - czyli kilka tygodni po rozpoczęciu ostatniej miesiączki - organizm często wytwarza nieco więcej wydzieliny. Ma to związek z owulacją, czyli momentem, w którym komórka jajowa osiąga dojrzałość i jest uwalniana z jednego z dwóch jajników. Może to spowodować, że wydzielina z pochwy stanie się nieco gęstsza. Używanie płynu do higieny intymnej, odpowiedniego do codziennego stosowania- takiego jak Lactacyd®Femina - może pomóc Ci zachować świeżość również w tym intensywnym czasie.

Rekomendowane produkty