[rev_slider alias=”your-intimate-zone”]

Kilka prostych wskazówek, aby zachować zdrowie okolic intymnych

Dowiedz się, jak zapobiegać infekcjom i zapewnić komfort okolicom intymnym

Zrozumienie pH i kwasu mlekowego

Pochwa ma naturalną warstwę ochronną, która pełni rolę mechanizmu chroniącego przed patogenami i zakażeniami. Ta
warstwa ochronna jest naturalnie kwaśna, co oznacza, że pH pochwy waha się od 3,8 do 4,5.

Niskie pH zapewnia równowagę między

dobrymi i złymi bakteriami

Pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus spp.) to niektóre z podstawowych bakterii odpowiedzialnych za utrzymanie zdrowej flory bakteryjnej pochwy. Dzięki temu, że wytwarzają kwas mlekowy, przyczyniają się do zachowania zdrowego kwaśnego środowiska pochwy.

Naturalnie kwaśne środowisko jest niezwykle ważne, ponieważ bakterie chorobotwórcze nie rozwijają się szybko i nie mogą się łatwo namnażaćw kwaśnym środowisku.

Jak to działa?

Pałeczki kwasu mlekowego rozkładają glikogen zawarty w śluzie pochodzącym z pochwy. Następnie wytwarzany jest kwas mlekowy i tworzy się kwaśne środowisko. To kwaśne środowisko sprzyja namnażaniu się większej liczby pałeczek kwasu mlekowego, co hamuje obecność szkodliwych bakterii i zapobiega infekcjom. Twoja pochwa sama dba o siebie, ponieważ jej ściany cały czas wytwarzają wydzielinę, która zapewnia nawilżenie, samooczyszczenie i utrzymanie właściwej kwasowości, aby zapobiegać
infekcjom.

Kwas mlekowy jest niezbędny do ochrony Twoich okolic intymnych. Dzięki utrzymaniu niskiego pH pochwy zostaje zachowana
kwaśna warstwa ochronna.

Dlatego też w produktach LACTACYD® znajdziesz kwas mlekowy i inne naturalne składniki.

Środowisko w pochwie kobiety różni się na różnych etapach życia (menstruacja, ciąża, menopauza) oraz w czasie różnych
codziennych czynności. Wraz ze zmianiającym się środowiskiem, zmienia się także naturalna równowaga, co może prowadzić do dyskomfortu, podrażnienia, a nawet infekcji.

Czynniki wpływające na zaburzenia równowagi

Wiele czynników może zaburzać naturalną florę ochronną pochwy. Jeżeli to zaburzenie jest zbyt duże, flora może się nie przystosować, co możemy odczuć w postaci dyskomfortu lub infekcji pochwy. Czynniki, które mogą wpływać na naturalną równowagę okolic intymnych to:

Wysiłek fizyczny
Niektóre leki i antybiotyki
Tradycyjne mydła lub zwykłe żele pod prysznic
Aktywność seksualna
Stres, zmęczenie lub osłabiony układ immunologiczny
Obcisła lub syntetyczna bielizna
Środki do zmiękczania tkanin zawierające drażniące substancje (stosowane do prania bielizny)
Menstruacja
Ciąża
Menopauza

Dyskomfort lub wyjątkowe okoliczności

Dowiedz się więcej na temat dyskomfortu, który może wystąpić ze względu na czynniki wspomniane powyżej.

Wydzielina z pochwy

Pamiętaj, że wydzielina z pochwy jest prawidłowym zjawiskiem. Jest to sposób, w jaki organizm kobiety samodzielnie się oczyszcza. Jeżeli wydzielina jest bardziej obfita i gęsta niż zwykle.Przeczytaj więcej »

Nieprzyjemny zapach z pochwy

Zapach z pochwy to całkowicie normalne zjawisko, które występuje u wielu kobiet. Prawidłowy zapach może być wynikiem obecności potu, bakterii i wahań poziomu hormonów.Przeczytaj więcej »

Podrażnienie (i/lub swędzenie)

Czy Twoje okolice intymne są zaczerwienione lub lekko obrzęknięte? Czy występuje swędzenie? Jeśli tak, mogą to być objawy podrażnienia pochwy spowodowane wieloma przyczynami.Przeczytaj więcej »

Suchość pochwy

Suchość to inny rodzaj dolegliwości powszechnie występującej w okolicach intymnych. Suchość może być spowodowana zmianą poziomu hormonów ze względu na menstruację, menopauzę lub osłabioną odporność.Przeczytaj więcej »

Drożdżaki

Drożdżaki to grzyby, które naturalnie występują w pochwie. Zwykle ilość drożdżaków nie jest duża. Zakażenie drożdżakowe występuje wtedy,
gdy w pochwie gromadzi się zbyt duża ilość drożdżaków.Przeczytaj więcej »

Bakteryjne zakażenie pochwy

W normalnych warunkach pochwa zawiera wiele różnych rodzajów bakterii. Niektóre z tych bakterii są “przyjazne”, natomiast inne są potencjalnie szkodliwe – w normalnych warunkach istnieje równowaga pomiędzy tymi dwoma typami bakterii.Przeczytaj więcej »

Menstruacja

Ze względu na wpływ wahań poziomu hormonów w okresie menstruacji naturalna równowaga okolic intymnych może być tymczasowo zaburzona.Przeczytaj więcej »

Ciąża

Ciąża, jeden z najpiękniejszych okresów życia, to także czas zmian w Twoim ciele. W tym artykule odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące ciąży i okolic intymnych.Przeczytaj więcej »

Menopauza

Gdy organizm przechodzi w etap menopauzy, produkcja estrogenu spada. Ściany pochwy stają się cieńsze i bardziej suche oraz zmniejsza się wytwarzanie substancji działającej jak środek nawilżający….Przeczytaj więcej »

Pytania intymne

Często zadawane pytania dotyczące okolic intymnych

Dlaczego mycie samą wodą nie wystarczy?

Wiele kobiet myje swoje okolice intymne samą wodą. Woda ma działanie oczyszczające, ale nie chroni i nie wspiera naturalnej równowagi okolic intymnych. Pomyśl o myciu skóry innych części ciała – przecież nie stosowałabyś samej wody do oczyszczania, pielęgnacji i ochrony, prawda? Stosowanie produktów LACTACYD® zapewnia utrzymanie odpowiedniej równowagi okolic intymnych, zachowując higienę i świeżość.

Dlaczego zwykłe mydła nie są zalecane?

Zazwyczaj zwykłe mydła mają odczyn zasadowy i ich pH jest wyższe niż naturalnie kwaśne pH okolic intymnych. Dlatego mydło może zaburzyć równowagę okolic intymnych,  zmniejszając naturalną ochronę, powodując problemy i sprawiając, że jesteś bardziej podatna na podrażnienia. Tradycyjne mydło może także uszkodzić lub osłabić ochronny biofilm okolic intymnych.
Wszystkie produkty LACTACYD® nie zawierają mydła i charakteryzują się dopasowanym kwaśnym pH, które jest odpowiednie do pH Twoich okolic intymnych.

Co oznacza równowaga pH w pochwie?

Zdrowa pochwa zawiera zarówno “dobre”, jak i “złe” bakterie.
Zwykle “dobre” bakterie przeważają i dzięki nim pH pochwy mieści się w zakresie od 3,8 do 4,5 (jest lekko kwaśne). Ale czasem
w organizmie kobiety następują zmiany, które powodują nadmierny wzrost “złych” bakterii. Jeśli tak się stanie, “złe” bakterie namnażają się i może wystąpić wtedy zakażenie pochwy. Najczęstszymi przypadkami jest bakteryjne zakażenie pochwy i zakażenie drożdżakami (Candida albicans). Jeśli pojawi się bakteryjna infekcja, pH pochwy może wzrosnąć powyżej 6,0 albo nawet wyżej w niektórych przypadkach. W przebiegu zakażeń drożdżakowych pH nie ulega zmianie.
Produkty LACTACYD® opracowano tak, że ich pH wynosi 3,5 lub 5,2. pH w produktach LACTACYD® jest utrzymywane przez ich główny składnik, kwas L-mlekowy, w równowadze z innymi składnikami tej specjalnej formuły. To stosunkowo niskie pH nie sprzyja wzrostowi
“złych” bakterii.